21.04.2014

Spryt, inteligencja i seks! Jak niewolnica z Polski, została żoną sułtana?


Porwana z Polski* przez Tatarów. Ofiarowana w darze sułtanowi Sulejmanowi Wspaniałemu. Została jego pierwszą żoną. Kobieta, dla której najpotężniejszy władca Imperium Osmańskiego, pisał romantyczne wiersze. Oto historia Roksolany!

Roksolana była córką prawosławnego popa z Rohatynia (70 km od Lwowa). W 1509 roku, podczas jednego z tatarskich najazdów, Aleksandra Lisowska (lub Anastazja, prawdziwe imię i nazwisko Roksolany) została wzięta w jasyr. Trafiła do wielkiego wezyra Ibrahima. Przebywając na jego dworze, a potem haremie, nauczyła się języka i kultury wschodu. Jednak najważniejszą rzeczą, jakiej się nauczyła w haremie wielkiego wezyra, była sztuka miłości (ars amandi). Niewątpliwie, miała duży wpływ na jej dalszą karierę.

Najprawdopodobniej przed rokiem 1526, trafiła do Stambułu jako prezent dla sułtana. Ten, umieścił ją w swoim Wielkim Haremie. W pałacu panowała swoista hierarchia. To samo dotyczyło haremu. Kobiety dzieliły się na niewolnice, kobiety wolne, nałożnice oraz żony. Nie wiemy dokładnie kiedy Roksolana urodziła syna. Pewne jest jednak to, że sułtan bardzo ją lubił i uznał za jedną z żon (trzecią w kolejności). Był to ogromny sukces, zważywszy na to, że w haremie znajdowało się kilkaset pięknych kobiet.

Ojciec Sulejmana, aby zapobiec konfliktom o sukcesję, wprowadził surowe prawo. Wszystkie dzieci, które urodziły się z nieprawego łoża, powinny zostać pozbawione życia! Sytuacja Roksolany nie wyglądała różowo. Pomogło jej pewne wydarzenie, które rozegrała po mistrzowsku.

Roksolana / źr. wikimedia
Pewnego dnia, doszło do kłótni pomiędzy Roksolaną i Gulbahar (pierwszą żoną i matką następcy tronu Mustafy). Ta druga, na oczach gapiów, wyszarpała za włosy i podrapała twarz, swojej konkurentce. Upokorzona Roksolana, postanowiła nie spotykać się z sułtanem. Mogła tym zagraniem rozgniewać władcę i zginąć. Jednakże, Sulejman postanowił wypędzić Gulbahar i jej potomstwo. Jej miejsce zajęła Roksolana. Od tej pory, branka z Polski, była pierwszą żoną, jednego z najpotężniejszych władców w ówczesnym świecie. Sulejman pisał nawet romantyczne wiersze dla swojej oblubienicy:

Tajemnicza przyjaciółko, mieniąca się rybko, kochanko!
Sekretna powiernico, królowo piękności, sułtanko! (...)
Cudnowłosa, pięknobrewa, luba, zalotna wybranko!
Jak żyć bez ciebie, tyś mi pomocą, moja chrześcijanko!

W niedługim czasie po tych wydarzeniach, został zamordowany wielki wezyr Ibrahim. Zapewne nie traktował swojej byłej niewolnicy, w najwłaściwszy sposób. Zginął z polecenia Roksolany. Nie był on jedyną ofiarą niewolnicy z Polski. Jego los podzielił Mustafa, który nie pogodził się z utratą praw do tronu. Roksolana sfabrykowała list byłego następcy tronu do szacha perskiego, w którym ten pierwszy prosi o pomoc w zgładzeniu Sulejmana. List dostał się do rąk sułtana. W taki właśnie sprytny sposób, Churrem (perskie imię Roksolany) pozbywała się przeciwników.

Urodziła Sulejmanowi kilkoro dzieci. Jedno z nich, po śmierci wielkiego władcy, zasiadło na tronie. Był nim Selim II, zwany Pijakiem. Jak pokazała historia, okazał się jednym z najgorszych sułtanów w historii. Jako ciekawostkę można dodać, że Roksolana popierała pokojowe stosunki z Polską. Zachowały się jej listy do królowej Bony i Zygmunta Augusta.

Wszystkie grafiki z cytatami, znajdujące się na blogu, są mojego autorstwa.

* Została porwana z terenów I Rzeczypospolitej, jednakże nie była Polką, lecz Rusinką. Dzisiaj byśmy powiedzieli, że Ukrainką.

Bibliografia:

Jerzy S. Łątka, Sulejman I Wspaniały, Warszawa 2004

http://www.mowiawieki.pl/index.php?page=artykul&id=357

http://wilanow-palac.pl/roksolana_ukrainska_femme_fatale_nad_bosforem.html

Wpis dodany 21.04.2014

3 komentarze:

 1. Jak mogła trafić w 1526 roku do Imperialnego Haremu skoro w 1521 roku urodziła Sulejmanowi Wspaniałemu syna Mehmeda?

  OdpowiedzUsuń
 2. jest tu troche bledow. Ibrahim ni byl wtedy jeszcze wielkim wezyrem
  poza tym daty tez sie nie zgadzaja

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie Ukrainką, bo Ukraińców jeszcze nie było. Rusini byli i są oddzielną nacją i jedynie nie mieli szczęścia założyć własnego państwa i wykształcić wszystkich cech narodu. Większość została siłą zukrainizowana lub zrusyfikowana. Mała grupka żyje na Słowacji i nie czuje żadnego z związku z Ukraińcami ani innymi narodowami. Równie dobrze można ją nazwać Polką...

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne Wpisy

Nasz Sklep

Instagram

Odsłony

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Nasze Grafiki